Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna

Podziemny przemysł aborcyjny

Aborcja farmakologiczna, nazywana też domową, jest dziś w naszym kraju prawdopodobnie najpowszechniejszą metodą przerywania ciąży, czyli życia dziecka rozwijającego się w łonie matki. Świadczyć o tym mogą liczne wpisy na forach związanych z nieplanowaną ciążą, w których kobiety poszukują tabletek poronnych, jak również nowo powstające strony internetowe wprost proponujące pomoc w uzyskaniu takich środków. Aborcja farmakologiczna jest w Polsce nielegalna, a leki wykorzystywane do jej przeprowadzenia (Cytotec i Arthrotec) są wydawane tylko na receptę w celu zapobiegania owrzodzeniom żołądka podczas kuracji niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jak widać, pierwotne przeznaczenie Cytotecu i Arthrotecu jest inne, są to jednak środki, które zażyte w odpowiedniej ilości, powodują sztuczne poronienie. Tabletki służące aborcji farmakologicznej stały się źródłem znacznego dochodu dla osób działających w internetowym podziemiu aborcyjnym. Sprzedawane są po zawyżonych cenach, nierzadko też kobiety padają ofiarą oszustów, którzy przesyłają im fałszywe tabletki poronne albo nie dostarczają ich w ogóle. Warto podkreślić, że wszelkie działania na rzecz rozpowszechniania i promowania tabletek poronnych są w Polsce nielegalne i powinny być karane. W tym artykule chcemy pokazać, na czym polega aborcja domowa oraz jakie są jej konsekwencje. Podejmiemy również temat przerwania takiej aborcji, możliwości uratowania dziecka oraz kroków, które należy podjąć, by zwiększyć szanse na przeżycie dziecka. 

Przebieg aborcji domowej i zagrożenia z niej wynikające

Aborcja farmakologiczna jest zwykle przeprowadzana przy użyciu dwóch substancji – mifepristonu i misoprostolu. Pierwsza z nich blokuje działanie progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Z kolei misoprostol powoduje skurcze macicy i wydalenie dziecka z ciała matki. Użycie samego misoprostolu, np. w postaci Cytotecu czy Arthrotecu, wydłuża aborcję nawet do paru dni, zwykle kobiecie towarzyszą wtedy ból i krwawienie. Mifepriston może powodować plamienie czy mdłości, najczęściej jednak nie powoduje poronienia. Dopiero w połączeniu z misoprostolem staje się przyczyną aborcji. Po zażyciu obu substancji kobieta może mieć bóle głowy, biegunkę, dreszcze, wymioty. 

Tabletki poronne zawierają silne substancje, które wpływają na kobiety w odmienny sposób, zależny np. od ich stanu zdrowia. Mogą pojawić się skutki uboczne. Poniżej przedstawiamy możliwe zagrożenia związane z aborcją farmakologiczną:

 • niekompletna aborcja wymagająca aborcji chirurgicznej (istnieją dane mówiące, że 5-10% aborcji domowych kończy się niepowodzeniem i wymaga interwencji chirurga);
 • obfite i długotrwałe krwawienia;
 • gorączka;
 • infekcje;
 • dyskomfort układu pokarmowego.

Objawy, które wymagają pilnej wizyty u lekarza, to silne krwawienie, mocny ból brzucha lub pleców, gorączka trwająca dłużej niż 24 godziny i wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. 

Aborcja farmakologiczna jest bardzo niebezpieczna dla kobiet, które:

 • są w zaawansowanej ciąży lub w ciąży pozamacicznej;
 • mają wkładkę wewnątrzmaciczną;
 • mają następujące schorzenia: zaburzenia krwawienia, choroby serca, naczyń krwionośnych, nerek, choroby płuc;
 • nie posiadają dostępu do usług medycznych;
 • są uczulone na przyjmowane substancje;
 • p- przyjmują niektóre leki steroidowe.

Czy możliwe jest „odwrócenie” aborcji farmakologicznej?

W piśmiennictwie i ustawodawstwie amerykańskim funkcjonuje pojęcie „odwrócenia” czy też „cofnięcia” aborcji farmakologicznej (ang. abortion reversal treatment). Istnieją w USA strony i poradnie internetowe, które oferują pomoc kobietom chcącym przerwać aborcję domową i utrzymać dziecko przy życiu (np. https://www.heartbeatinternational.org/, https://abortionpillreversal.com/). Jednym z lekarzy walczących o dostęp do informacji o możliwości przerwania aborcji farmakologicznej jest George Delgado. Twierdzi on, że ciążę można utrzymać, jeśli po zażyciu mifepristonu odpowiednio szybko przyjmie się progesteron. Organizacje pro-life podają, że dzięki progesteronowi lekarze byli w stanie uratować 64-68% ciąż po zażyciu przez kobiety mifepristonu, czyli pierwszej dawki pigułek wywołujących aborcję. Z drugiej strony naukowcy z American College of Obstetricians and Gynecologists uważają procedury „odwracania” aborcji za „nieudowodnione i nieetyczne” (https://www.acog.org/advocacy/facts-are-important/medication-abortion-reversal-is-not-supported-by-science).  Zwracają uwagę na brak potwierdzonych rzetelnymi badaniami danych wskazujących na skuteczność działania progesteronu na podtrzymanie ciąży poddanej aborcji farmakologicznej. Warto zauważyć, że ACOG to instytucja współpracująca z aktywistami proaborcyjnymi, która na swojej stronie pisze m.in: „Aborcja medyczna polega na stosowaniu leków, a nie procedurze przerywania ciąży”; „Aborcja jest istotną częścią kompleksowej opieki medycznej (…)” (https://www.acog.org/advocacy/facts-are-important/medication-abortion-reversal-is-not-supported-by-science). Wygląda więc na to, że opisany powyżej spór jest kolejną odsłoną szeroko zakrojonej walki, również duchowej, między obrońcami życia a zwolennikami aborcji. 

Co robić, jeśli chcesz przerwać aborcję farmakologiczną?

Co wiemy na pewno na temat działania progesteronu? Podręcznik „Położnictwo i ginekologia” pod redakcją naukową G. H. Bręborowicza podaje, że w zagrażającym poronieniu należy podjąć próbę leczenia farmakologicznego przez podanie gestagenów i leków uspokajających oraz reżim łóżkowy. Gestageny to grupa hormonów steroidowych, które służą przygotowaniu organizmu do zajścia w ciążę, a następnie utrzymaniu ciąży. Ich głównym przedstawicielem jest właśnie progesteron. Hamuje on wydzielanie oksytocyny, która odpowiada za skurcze macicy towarzyszące porodowi. Podaje się go w formie tabletek doustnych lub dopochwowych, jak również poprzez wstrzyknięcie. Progesteron to lek wydawany przez lekarza na receptę po wcześniejszym wywiadzie i badaniu ginekologicznym. 

Możesz podjąć próbę przerwania aborcji ginekologicznej i uratowania swojego dziecka. Twoje działanie będzie skuteczniejsze, jeśli rozpoczniesz je jak najszybciej po zażyciu mifepristonu. Nie umiemy powiedzieć, na ile pomóc można dziecku, gdy jego matka przyjęła już misoprostol. Uważamy jednak, że warto spróbować. 

 1. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, pójdź na SOR lub do gabinetu ginekologicznego. Jeśli masz z tym problem, zadzwoń do nas. Pomożemy Ci znaleźć lekarza.
 2. W czasie wizyty lekarz prawdopodobnie przeprowadzi wywiad, badanie ginekologiczne i wykona USG, by potwierdzić tętno, umiejscowienie i wiek ciąży. 
 3. Lekarz przepisze Ci progesteron, ewentualnie również magnez z witaminą B6, leki rozkurczowe i uspokajające.
 4. Możesz zostać zatrzymana na oddziale patologii ciąży lub odesłana do domu z konkretnymi zaleceniami.
 5. U niektórych kobiet progesteron może powodować senność, brak energii, zawroty i bóle głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Odpoczywaj i pij dużo wody.
 6. Monitoruj swój stan zdrowia, stosuj się do zaleceń lekarza. 

Niektóre kobiety obawiają się dwóch kwestii. Po pierwsze – co w takiej sytuacji powiedzieć lekarzowi, gdy będzie przeprowadzać z nami wywiad? Czy można przyznać się do próby dokonania aborcji? Oczywiście, lepiej być wobec lekarza uczciwą; ważne, żeby wiedział, z czym dokładnie ma do czynienia. Pamiętaj: kobieta w Polsce nie może być ukarana za aborcję! Zobacz nasz tekst: https://aborcja.net.pl/ustawa-antyaborcyjna/. Z drugiej strony, jeśli nie znasz lekarza i bardzo się boisz, opowiedz mu po prostu o objawach i o tym, że zależy Ci na uratowaniu dziecka. Innym aspektem jest obawa o to, czy dziecko urodzi się zdrowe. Dziecku na pewno nie zaszkodzi progesteron. Co do działania tabletek poronnych – nie ma dowodów, że mogą powodować u dziecka choroby. Jednak nie można tego wykluczyć. Niestety, w tej kwestii nie możemy powiedzieć niczego na 100%. Wiemy na pewno, że warto zawalczyć o to dziecko!

Żródła:

„Położnictwo i ginekologia. Repetytorium”, pod redakcją naukową G. H. Bręborowicza, Warszawa 2010.

https://www.heartbeatinternational.org

https://abortionpillreversal.com

https://www.acog.org/advocacy/facts-are-important/medication-abortion-reversal-is-not-supported-by-science

https://lozierinstitute.org/abortion-pill-reversal-a-record-of-safety-and-efficacy/

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/medical-abortion/about/pac-20394687

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/co-musisz-wiedziec,odwracalna-aborcja-,artykul,1712969.html

Nie wahaj się, zadzwoń, pomożemy Ci!